25 Listopad 2014
Ogłoszenia duszpasterskie
Ojciec Rudolf
Szkoła pisania ikon
PLAN REKOLEKCJI
Rezerwacja on-line
GRUPY DUSZPASTERSKIE

''Na Górce'' w Wadowicach
Księga intencji
Masz prośby, podziękowania? Wpisz się do naszej internetowej księgi intencji:

Intencje on-line

Zajrzyj na:

Krakowska Prowincja
Karmelitów Bosych
Kurs pisania ikon

KURS PODSTAWOWY IKONOPISANIA

„IKONA – MODLITWA I WARSZTAT”

(stacjonarny z zakwaterowaniem i wyżywieniem)

3 - 12 lipiec 2015r

WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE

Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W „atmosferze” wyciszenia nauczymy się tworzyć Święte oblicza ikon, rozmyślając i modląc się przed nimi. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii i modlitwie poznamy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony. We wspólnej modlitwie posługą kapłańską towarzyszył nam będzie o. Paweł Baraniecki OCD.

Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo

Malujemy - piszemy ikonę Pantokratora (Pana Jezusa) w formacie zbliżonym do A4. Omawiamy (pokazy i przykłady ) całą technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej. Sposoby werniksowania ikon. Poznajemy geometrię tworzenia rysunku- anatomii ciała i budowy szat. Malujemy temperą jajeczną chudą (żółtko z winem plus pigmenty)

Kurs ma za zadanie dać uczestnikom podstawy merytoryczne i warsztatowe do dalszej samodzielnej pracy twórczej przy ikonie.

Uczestnicy w ramach opłaty otrzymują wszystkie potrzebne do pracy materiały: biurowe i malarskie (farby - pigmenty, podobrazie, pędzle, itp.)

Koszt całego kursu wynosi 1000 zł.

Przy zapisie wymagana jest wpłata bezzwrotnej zaliczki 250zł pokrywającej częściowe koszty zakupu materiałów malarskich.

Decyduje kolejność zgłoszeń:

Zapisy w sekretariacie domu rekolekcyjnego:

Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy „Na Górce”

ul. Karmelicka 24, 34-100 Wadowice,

tel/fax 33/873 23 78,

Dzwonić: 600 926 987

recepcjaocdwad@gmail.com,

Zwrotnie otrzymają Państwo e-maila z danymi do wpłaty zaliczki

Informacje dodatkowe:

Karmelitańska Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach

Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038

e-mail: szkola_ikon@o2.pl


Dzienny (ogólny) rozkład zajęć:

7.30 Eucharystia z homilią

8.15 Śniadanie

9.00 Wykład

10.30 Zajęcia malarskie (przerwa na Anioł Pański o godz. 12.00)

13.00 Obiad

15.00 Rozpoczęcie zajęć w pracowni wspólną koronką do Miłosierdzia Bożego

15.15 Wykład

16.30 Zajęcia malarskie

18.30 Kolacja

19.00 Zajęcia malarskie

20.00 Wprowadzenie do medytacji i adoracja Najświętszego Sakramentu

21.00 Indywidualne zajęcia w pracowni lub czas wolny

22.00 Cisza nocna

W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.

W pierwszym dniu (piątek) rozpoczniemy kolacją po której zapraszamy na wspólną modlitwę, oraz „artystyczny wieczorek” przy kawie i ciastku.

W ostatnim dniu (niedziela) na zakończenie warsztatów uroczysta Msza Św. z poświęceniem napisanych- namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.KURS IKONOPISANIA II STOPNIA
„MADONNA - ORNAMENTY I ZDOBIENIA”
14 – 22 luty 2015 r.
Images: ikona2013.jpg

Kurs przeznaczony jest dla absolwentów kursów w Karmelitańskiej Szkole Ikon w Wadowicach.
Zapraszamy na ośmiodniowe spotkanie wypełnione modlitwą, wykładami i intensywną pracą twórczą.

Kurs adresowany jest do osób wierzących, absolwentów kursów podstawowych, którzy chcą nadal pisać-malować ikony i aktywnie uczestniczyć w rozwoju sztuki sakralnej. Tematyką spotkania będzie  wykonanie „krok po kroku” ikony Krzyża Świętego. Na jej podstawie uczestnicy zgłębią tajemnice warsztatu, wiedzy teoretycznej i symboliki, poznają nowe możliwości i sposoby malowania temperą jajeczną. Celem jest to, aby kursanci zostali profesjonalnie przygotowani do samodzielnej pracy artystycznej.

Wykłady z teorii i mistyki ikony poprowadzi historyk sztuki o. dr Cyprian Moryc OFM (wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II)

Z racji ograniczonej ilości czasu warsztaty prowadzone będą według ściśle zadanego rytmu. Uczestnicy dostaną przygotowane szkice i zagruntowane deski w kształcie krzyża. Pisanie ikony odbywać się będzie na zasadzie „krok po kroku” przy podanej palecie barw, dostarczonych pigmentach, oraz sposobie malowania narzuconego przez prowadzących warsztaty. Ikona zostanie omówiona w oparciu o teksty biblijne i opracowana teoretycznie. Malowanie odbywać się będzie pigmentami z wykorzystaniem rozwarstwień temperą jajeczną przy użyciu dwóch typów medium: chudego i tłustego. Złocenia na nimbach zostaną wykonane złotem płatkowym na kolner instacol system, zaś elementy tła i ramy szlakmetalem na mixtionie olejno-żywicznym.

Zapisy przyjmuje o. Grzegorz Irzyk OCD. Decyduje kolejność zgłoszenia wraz z wpłatą bezzwrotnej zaliczki w wysokości 300 zł. Ilość miejsc: 20.

Prosimy przywieźć własny zestaw pędzli.

Koszt całości kursu wynosi 1000 zł wraz z noclegami i wyżywieniem. Zapewniamy pigmenty oraz wszystkie potrzebne materiały malarskie, pozłotnicze, deski, próbki itd.

Zapisy w sekretariacie domu rekolekcyjnego:

Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy „Na Górce”

ul. Karmelicka 24, 34-100 Wadowice,

tel/fax 33/873 23 78,

Dzwonić: 600 926 987

recepcjaocdwad@gmail.com,

Zwrotnie otrzymają Państwo e-maila z danymi do wpłaty zaliczki

Informacje dodatkowe:

Karmelitańska Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach

Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038

e-mail: szkola_ikon@o2.plRAMOWY PROGRAM DNIA:

  • 7.30 Eucharystia z homilią
  • 8.15/8.45 Śniadanie
  • 9.00/12.20 Blok zajęć ćwiczeniowo wykładowych (przerwa na Anioł Pański o godz. 12.00)
  • 12.30/13.00 Obiad
  • 13.00/14.00 Czas wolny
  • 14.00/18.15 Zajęcia malarskie (w przerwie o 15.00 „Koronka”)
  • 18.30/19.00 Kolacja
  • 20.00 Wprowadzenie do medytacji i adoracja Najświętszego Sakramentu
  • 21.00 Indywidualne zajęcia w pracowni, lub prezentacja filmów z zakresu sztuki sakralnej
  • 22.00 Cisza nocna

W trakcie pobytu  możliwe będzie skorzystanie z posługi kapłana, okazji do indywidualnej rozmowy i spowiedzi.

W pierwszym dniu (sobota 18.00) rozpoczniemy kolacją, po której zapraszamy do kawiarenki (podziemia) na „artystyczny wieczorek” przy kawie i ciastku. O godzinie 21.00 Msza Święta. W ostatnim dniu na zakończenie warsztatów uroczysta Eucharystia wraz z poświęceniem napisanych-namalowanych ikon. Zakończenie obiadem o godz. 12.30


„OTWARTE SOBOTY”

Serdecznie zapraszamy osoby chętne (absolwentów kursów malowania ikon w Wadowicach) na nieodpłatne spotkania w każdą trzecią sobotę miesiąca za wyjątkiem świąt, ferii zimowych - szkolnych dla Małopolski i oprócz wakacji. Godziny od 10.00 do 17.00

Spotkania nie są zorganizowane tematycznie. Mają na celu tworzenie wspólnoty osób pracujących w obrębie sztuki sakralnej. Ponadto będą dotyczyć bieżących korekt oraz wzajemnej wymiany informacji i doświadczeń. W tym czasie możliwość wspólnego malowania, złocenia itd.

Mile widziane „dodatki” do kawy :)

O godz. 16.30 wspólna modlitwa na zakończenie dnia

 

Czy wiesz, że:

Jan Paweł II od dziecka był związany z tym klasztorem: tu przyjął szkaplerz karmelitański, tu uczył się miłości do Matki Bożej, tu jako uczeń korzystał z sakramentu pokuty i darzył klasztor ogromną życzliwością.
Więcej ...

Kościół pw. Św. Józefa - od 19 marca 2004 r. będący sanktuarium św. Józefa - jest także ośrodkiem kultu Matki Bożej Szkaplerznej. W marcu 2004 r. łaskami słynący obraz św. Józefa został ozdobiony Pierścieniem Papieskim Jana Pawła II. Więcej ...

W sanktuarium znajdują się relikwie św. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), założyciela i pierwszego przełożonego klasztoru, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1991 r. w Rzymie, a w klasztorze jest dostępna cela, w której żył i umarł św. Rafał.
Więcej ...

W ołtarzu Matki Bożej jest sarkofag z relikwiami bł. Alfonsa Marii Mazurka (1891-1944), wychowawcy Niższego Seminarium w latach 1920-1930, potem przeora w Czernej, beatyfikowanego w gronie 108 polskich Męczenników II wojny światowej w 1999 r. Więcej ...

Karmelitańskie Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowe 'Na Górce' im. Jana Pawła Wielkiego, poświęcone przez o. Alojzego Arostegui, przełożonego generalnego Zakonu, i otwarte w 2005 r., przejęło pomieszczenia Niższego Seminarium. Służy pielgrzymom i tym, którzy pragną pogłębić swoje życie religijne. Posiada ponad 100 miejsc noclegowych i sale konferencyjne.